Yumurtalıklarda Kist Varken Hamile Kalınır mı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yumurtalıklarda Kist Varken Hamile Kalınır mı?

Kist varken hamile kalınır mı, kadın üreme sisteminde oluşan kistler genellikle hamile kalmaya engel sağlık sorunları arasında değildir. Kistin oluştuğu sırada ya da kist kaybolduğunda hamile kalma olasılığı çok yüksektir. Fakat bazı üreme sistemi ile alakalı gelişen kist çeşitleri hamile kalmayı engelleyen sorunlara yol açabilir. Gebe kalmakta zorlanan çoğu kadında endometriozis hastalığı tespit edilmektedir. Endometriozis yumurtalıklarda çikolata kistine yol açan bir hastalıktır. Endometriozis yani çikolata kisti hamile kalmayı engelleyen bir kist türüdür. Endometriozis, rahim içinde yer alan dokuların kanama ile rahim harici başka bir alana konumlanması nedeniyle oluşan bir sağlık problemidir. Bu hastalık yumurtalıkları olumsuz etkileyerek çikolata kistlerinin oluşmasına yol açar.

Gebe kalamayan kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada kadınların büyük kısmında çikolata kisti saptanmıştır. Kist oluşumlarının içi tıpkı çikolata kıvamında bir sıvı ile kaplı olduğundan kist çikolata kisti olarak tanımlanmaktadır. Bu kistler oluşum gösterdiği yerlerde çevre dokularda yapışıklık oluşmasına neden olarak gebeliğe engel olur. Çikolata kisti kansere dönüşen kötü huylu bir kist değildir.

Çikolata kistleri 4 santimden 15 santime kadar ulaşabilir ve tek yumurtalıkta görülme olasılığı daha çoktur. Çikolata kisti nedeniyle adet düzensizliği, cinsel birliktelik anında ağrı, mide bulantısı, karın ağrısı, kusma ve ateş gibi şikâyetler oluşabilir. Ultrason yardımı ile kolaylıkla tespit edilebilir. Tipik bir görüntüye sahip olduğu için diğer kistlerden kolaylıkla ayrılabilir. Kan tetkikleri de çikolata kisti için tanı olarak kullanılabilir. Fakat kesin bir teşhisi için kistten parça alınarak incelenmesi gerekir.


Çikolata Kisti Hamile Kalmayı Nasıl Engeller?


Hamile kalmak için uğraşan ancak doğal yollardan hamile kalamayan kadınlarda yapılan araştırmalar sonucu çikolata kistinin önemli bir etken olduğu saptanmıştır. Çikolata kisti tüplerde tıkanma, fonksiyon bozukluğu gibi sorunlara yol açarak yumurtlamayı önleyebilir. Çikolata kisti tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Tedavi seçeneği genellikle laparoskopik cerrahidir. Kist erken evrede teşhisi edilirse yüksek ihtimalle tedavi edilebilir. Laparoskopik cerrahi ile kist temizlenir. Tedavi sonrasında kadın yeniden doğurganlık özelliğini kazanabilir. Fakat kist ilerlemiş ise laparoskopik cerrahi kısırlık problemine bir çare olmayabilir. Laparoskopik cerrahi ile çikolata kisti temizlendikten sonra kadının 6 ay ila 1 yıl arasında kendiliğinden doğal yollardan gebe kalması beklenir. Eğer bu süre zarfında kadın gebe kalamamışsa yardımcı üreme tedavilerine başvurulur. İleri yaş kadınlarda kist ameliyatından sonra en fazla 6 ay gebelik beklenir. Eğer gebelik oluşmazsa vakit kaybetmeden tüp bebek tedavisi uygulanır. Henüz 20'li yaşlarda olan kadınlarda ise ilk önce aşılama tedavisi ile gebelik sağlanmaya çalışılır. Başarılı olunmazsa tüp bebek tedavisine geçiş yapılır. Çikolata kisti tedavisinden sonra tüp bebek ile büyük ihtimalle gebelik sağlanır.

Kist Varken Hamile Kalınır mı Yorumları

soru

Songül

18 Ocak 2017 Çarşamba

Merhaba arkadaşlar size bi sorum olucak yardımcı olursanız sevinirim 21 yaşındayım 2 buçuk yıldır evliyim eşimle çocuk düşünuyoruz iki kere denedikte ama henuz birşey yok ortada :( Bügün hastaneye gittim yumurtalıklarda kıs çikti küçük müş ama cumaya kadar araştırması sürüyor. Nasıl olucak şimdi ben hamile kalamazmıyım veya kisti aldırıyorlarmı yardımcı olurmusunuz lütfen bu konularda pek bilgi sahıbı değilim kimseye de danışamıyorumm lütfenn :(

Cevap yaz
cevap

İrsen

12 Ağustos 2018 Pazar

Merhaba songül hanım. Yumurtalıkta oluşan kistler sizin hamile kalmayacağınız anlamına gelmez. Ama yumurtalıkta oluşan Endometriozis yani çikolata kisti hamile kalmayı engelleyen bir kist türü sizde olabilir. Bunu en iyi şekilde tetkik edebilmek için kadın doğum uzmanına gitmenizde fayda vardır.

soru

Zeynep

05 Mayıs 2017 Cuma

Yumurtalikta Kist var dedi doktor ama tedaviyede baslamadi adet de olmuyorum gebede kalamiyorum

Cevap yaz
cevap

Ad

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Zeynep Hanım, yumurtalıklarda oluşan kistler gebeliğe tam olarak engel olmasa bile genellikle gebeliği oldukça zorlaştıran etkileri ortaya çıkarmaktadır. Bunun için doktorunuz ilaç verdiyse ilaçlarınızı düzenli kullanmanız tavsiye edilir. Eğer isterseniz daha farklı doktorlar ile görüşebilirsiniz.

cevap

Sümeyye

12 Ağustos 2018 Pazar

Merhaba, bahsettiğiniz durumda başka bir doktorada başvurabilirsiniz. Hamile kalamamanızın başka nedenleri de olabilir. Adet olamıyorsanız bunun için düzene sokacak ilaçlar mevcut, yapılan tetkikler sonrasında doktorunuz uygun görürse size yazacaktır. Adet düzeniniz sağlandıktan sonra gebelik hormonları da düzelebilir. Tabi önce kist tedavisi olmanız gerekmektedir. İyi günler.

soru

Elifcan

27 Haziran 2017 Salı

Göğüs kistlerini aldırmakta mi hamilelikte engel

Cevap yaz
cevap

Kâmile

12 Ağustos 2018 Pazar

Göğüste oluşan kistlerin aldırılması genellikle doktorlar tarafından pek tavsiye edilen bir durum değildir. Ancak alınması gereken kistler, ameliyatı zor bile olsa alınmalıdır. Göğüs kistleri herhangi bir şekilde gebeliğe engel değildir. Sadece hormonsal değişiklikler olabileceği için kısa bir süreliğine hamilelik zorlaşabilir. Ancak tamamen gebe kalmama ihtimali yoktur.

cevap

Sudan

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba, göğüste oluşan kitlelerin aldırılması durumunda hamilelik herhangi bir şekilde etkilenmez. Zaten kitlenin göğüste olması da hamilelik üzerinde olumsuzluğa neden olmaz. Ancak süt oluşumunda göğüsteki kitleler olumsuz etkiler yapabilir. Bu durumda diğer göğsünüzdeki sütün yanı sıra takviye mamalar yaşa göre bebeğe verilebilir.

soru

gulsen

07 Aralık 2017 Perşembe

Doktora gittim kıstin ve bol iltihabın var dedi.fitil iğne kullandım yine gittim rahmin temizlenmiş ve kistlerin küçülmüş hamile kalabilirsin dedi ama hamile kalamıyorum neden

Cevap yaz
cevap

Serdil

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Gülsen Hanım, rahimde ve yumurtalıklardaki bu kistler gebeliği zorlaştıran durumlardandır. Kullandığınız ilaçların etkisi ile ve aynı zamanda kist etkisi ile gebelik zorlaşabilir. Bunun için beslenmenize dikkat edip biraz daha egzersizlere ağırlık vererek bu ilaç etkisini ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun haricinizde moralinizi yüksek tutup stresten uzak durmayı denemeniz gerekir.

cevap

Doğanbike

17 Eylül 2018 Pazartesi

Geçmiş olsun Gülsen hanım kistler gebeliğe mani olucu nitelikte değildir ama gebe kalma ihtimalinizi düşürürler. Bu nedenle de hemen gebe kalamamanız doğaldır doktorunuzun da teşviğiyle doğru yöntemlerle gebe kalabilirsiniz. Bu süreçte önemli olan sabırlı olmaktır. İlaç ve hormon tedaviniz aksatmadan tedavinize devam ediniz.

soru

Zuhal

10 Ocak 2018 Çarşamba

7 ıle 9 cm kist var ıyı huylu cikolata kisti dedi dktr folik asit verdı dktr acaba hamile kalabilirmiyi 5 aylik evliyim

Cevap yaz
cevap

Hüner

12 Ağustos 2018 Pazar

Merhaba Zuhal Hanım. İyi huylu kistler de rahim duvarında sperm girişini engelleyerek veya sperm kalitesini azaltarak gebe kalma şansını engeller. Bu yüzden doktorunuzun kontrolünde gebe kalmanız sizin için en iyi çözüm olacaktır. Kistin tedavi sonrası ortadan kalkması ile ilk 1 yıl içinde doğurganlık seviyesi artmaktadır.

cevap

Şakar

17 Eylül 2018 Pazartesi

Geçmiş olsun Zuhal hanım kistler gebe kalmaya engel olmaz. Sadece gebe kalma ihtimalini normale göre düşürür. Kistiniz boyut olarak oldukça büyümüş. Gebe kalmanız ve gebeliğinizin rahat geçmesi için tedavinizi olmanız gerekmektedir. Tedavi kistinizi küçültecektir. Tedavi devamında kistiniz patlayabilir veya kaybolabilir. Rahatsızlığınız geçmez, gebe kalmazsanız kistiniz alınabilir.

soru

zekiye ceylan

27 Eylül 2016 Salı

Bebek için tedavi goruyordum yumurta catatma ignesi vuruldum adet gunum de az ve kısa surdu doktara gıttım kanama tam olmayınca kıst olusmus 15 gun sonra gel buyume olmusmu bakalım dedi sidi 1 hafta erken oldum ne oldu merak ediyom

Cevap yaz
cevap

Abdülhadi

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Zekiye Hanım, yumurtalıkta ve rahimde oluşan kistler adet döneminde etkiler neden olarak adet düzensizliği yaşatabilmektedir. Adet gününe 7 gün kala görülen adetler adet düzensizliği sayılmamakla normal sayılmaktadır. Yine de herhangi bir belirti oluşursa doktora gitmeyi ihmal etmeyin. Doktorunuzun verdiği randevu tarihlerini kaçırmayın. Böylece kist tam olarak gözlenebilecektir.

soru

seda

29 Mart 2017 Çarşamba

Ben tedavi görüyorum ursel kist var dediler 6 cm lik bir sonraki ay gittiğim zaman dedi 1 buçuk cm olmuş ben bu ay hamile kalırmıyım

Cevap yaz
cevap

Özbilek

04 Eylül 2018 Salı

Merhaba Seda Hanım, bu bölgelerde oluşan kistler genellikle hamileliği zorlaştıran etmenlerdendir. Bu durum nedeni ile hamilelik imkansızdır diyemesek bile oldukça zordu diyebiliriz. Bunun için kiste tıbbi müdahalelerde bulunmanızda fayda vardır.

soru

Nübar

19 Temmuz 2017 Çarşamba

Merhaba ben de 5 doktora gitdim.bazısı endriometrolojik bazısi hemorolojik kist diyo.bilmiyorum ne yapıcağımı.benim sol yumurtalıkda 7 cm.

Cevap yaz
cevap

Erengül

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Hastalığın tedavisinde doğru tanı ve tedavi oldukça önem arz etmektedir. Doktorlar farklı iki kist türüne ilişkin tarafınıza bilgi vermiş durumda. Hastalığınıza ilişkin 7 santimlik gibi bir değer ciddi olabilir. Bu nedenle uzman araştırma hastanelerine başvurmanızda fayda bulunmaktadır.

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Hidatik Kist Tedavisi

Hidatik Kist Tedavisi

İlginizi Çekebilir

Yoğun İçerikli Kist

Yoğun İçerikli Kist

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göğüste Kist Ağrı Yapar mı?

Göğüste Kist Ağrı Yapar mı?

Ayakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Hidatik Kist Belirtileri ve Tedavisi

Hidatik Kist Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Üstü Bezi Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Üstü Bezi Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Araknoid Kist Nedir?

Araknoid Kist Nedir?

Güncel

Bartholin Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Bartholin Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kemik Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Kemik Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tendon Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kist Hidatik Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kist Hidatik Belirtileri ve Tedavisi

Kist Ameliyatı Sonrası

Kist Ameliyatı Sonrası

Dizde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Çikolata Kisti Bitkisel Tedavi

Çikolata Kisti Bitkisel Tedavi

Bartholin Kisti Ameliyatı

Bartholin Kisti Ameliyatı

Plasmodium Vivax Sıtması ve Özellikleri

Plasmodium Vivax Sıtması ve Özellikleri

Fibroadenom Kist Belirtileri ve Tedavisi

Fibroadenom Kist Belirtileri ve Tedavisi

Omurilikte Kist Belirtileri ve Tedavisi

Omurilikte Kist Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Sinüste Kist Belirtileri ve Tedavisi

Sinüste Kist Belirtileri ve Tedavisi

Sinüste kist, problemi kistlerin insan vücudunda herhangi bir bölgede ortaya çıkabileceğini gösterir. Sinüslerde yer alan salgı bezlerinin tıkanma sonucu işleyemez hale [...]

Sinovial Kist Belirtileri ve Tedavisi

Sinovial Kist Belirtileri ve Tedavisi

Sinovial kist, sinovial zarın eklem kapsülü aracılığıyla eklem etrafında bulunan dokunun içine girmesi ya da bu bölgede fıtıklaşması sonucunda oluşur. Bunlar bilinen[...]

Basit Kist Nedir?

Basit Kist Nedir?

Basit kist nedir, Kist bedenin çeşitli yerlerinde oluşabilen, içi sıvı bazen de katı madde dolu olan keseciklerdir. Değişik büyüklüklerde olabilir. Kistlerin çoğu sel[...]

Kist İçin Bitkisel Çözüm

Kist İçin Bitkisel Çözüm

Kist İçin Bitkisel Çözüm, Kapalı bir kesecik ya da kapsül şeklinde oluşan genellikle sıvı ya da gazla dolu olan kabarcığa benzer bir kitledir. Sayıları bir tane olab[...]

Kanamalı Kist Belirtileri ve Tedavisi

Kanamalı Kist Belirtileri ve Tedavisi

Kanamalı Kist Nedir, Kistler, yumurtalıklarda ve sonrasında gelişerek rahim içinde mevcut olan iyi veya kötü huylu olarak adlandırılan yapılardır. Belirtileri çeşitler[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6