Parmakta Kist Belirtileri ve Tedavisi
09 Temmuz 2024

Parmakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta kist, vücutta farklı yerlerde oluşabilen, içi sıvı dolu keseciklerdir. Kistin vücutta oluştuğu yerlerden biri de parmaklardır. Parmaklarda oluşum gösteren kistler 'ganglion kistleri' olarak tanımlanır. Bu kistler avuç içinde, parmaklarda ve bilekte rastlanabilir. Ayrıca ayak ve bacaklarda da ortaya çıkan bir kist türüdür. Kist, şekil olarak oval ya da yuvarlak olabilir ve içi jöle kıvamında bir sıvı ile doludur. Parmak kistleri ufak bir mısır tanesi kadar olabileceği gibi 3 santim boyutuna kadar da ulaşabilir.

Kist, oluşum gösterdiği bölgede çevre sinirlere baskı yaptığında ağrıya yol açabilir. Bazı vakalarda eklem hareketlerinin kısıtlanmasına yol açabilir. Parmakta oluşan ve ganglion kisti olarak tanımlanan kist, kişide ciddi anlamda şikâyete yol açıyorsa kistin içinin boşaltılması gerekebilir. Kist cerrahi müdahale ile de çıkarılabilir. Ancak kist varlığına rağmen herhangi bir şikâyet yaşanmıyorsa tedaviye gerek duyulmaz. Bu gibi durumlarda kist zamanla kendiliğinden kaybolabilir.

Parmakta Kist Belirtileri Nelerdir?
  • Parmakta kisti yani ganglion kisti genellikle parmaklar ve bileklerde görülür.
  • Oval ve yuvarlak şekle sahip olabilirler. Büyüklükleri genellikle 3 santimden daha ufaktır.
  • Parmak kistleri ağrıya yol açmasa da kist çevre sinirlere baskı uygularsa bölgede uyuşma, kas zayıflaması ve şişlik gibi şikâyetlere yol açabilir.
Parmakta Kist Neden Olur?

Parmak kistlerinin neden oluştuğu tam olarak belli değildir. Ancak eklemleri kaplayan sıvının herhangi bir nedenden dolayı dışarı taşması parmak kistlerine yol açabilmektedir.

Parmak Kisti Teşhis ve Tedavi Nasıl Yapılır?

Doktor, uygulayacağı fiziksel muayene ile kist üzerine baskı uygular. Bu baskı, kistin hassasiyetini test etmek içindir. Kistin içinin sıvı mı yoksa katı mı olduğunu anlamak için kiste ışık tutulur.

Doktor gerekli görürse ultrason, röntgen gibi çeşitli görüntüleme testleri isteyebilir. Bu görüntüleme testleri, kistin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu belirlemek için önemlidir. Tanı için kistin içindeki sıvı aspirasyon yöntemi ile boşaltılır. Kistten çekilen sıvının yoğun, saydam ya da şeffaf olması kist tanısı için önemlidir.

Tedavi yöntemi olarak kistin bulunduğu elin bir süre hareketsiz kalması sağlanabilir. Bu uygulama, atel ya da bileklik kullanılarak sağlanabilir. Kistin büyümesini engeller. Bu uygulama sayesinde kist küçülerek çevre dokulara baskı uygulamaz ve dolayısıyla ağrı şikâyeti ortadan kalkabilir.

Aspirasyon yöntemi kullanılabilecek bir diğer tedavi seçeneğidir. Aspirasyon ile kistin içindeki sıvı boşaltılır. İşlemden sonra kistin nüksetmesini engellemek için kist içine steroid ilaç enjekte edilebilir.

Parmakta oluşan kist için uygulanan tedaviler başarısız olmuşsa ve kist hala hastada bazı yakınmalara neden oluyorsa cerrahi ile kist alınabilir. Ameliyattan sonra kistin tekrarlama olasılığı oldukça düşüktür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Meryem tosun

26 Mayıs 2024 Pazar

Serçe parmağında kist var ameliyat dedi ama kortum olmadım. Daha şişti. Ameliyatsız gider mi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Meryem hanım, serçe parmağınızdaki kist konusunda çok geçmiş olsun. Ancak, şişlik arttıysa bir uzmana tekrar danışmanız önemli olabilir. Bazen ameliyat kaçınılmaz olabilir ama doktorunuzla farklı tedavi seçeneklerini de konuşabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Meryem hanım,

Geçmiş olsun. Serçe parmağındaki kist bazen ameliyat gerektirebilir, ancak her vaka farklıdır. Doktorunuzla tekrar görüşerek diğer tedavi seçeneklerini değerlendirmenizi öneririm. İyi dileklerimle.

3. Cevap
cevap

Sezgi

Parmakta kist oluşumu ciddi bir rahatsızlık türüdür. Erken teşhis sonrasında uygulanacak ilaç ve bitkisel tedaviler sonrasında kişi kısa süre içerisinde sağlığına kavuşabilir. Ancak kistin bölgesel olarak büyümesi ve şişmesi ağrılara neden olabilir. Öncelikle ilaç tedavilerine uyun şayet ağrı ve şişlik devam ederse uzman hekimin taktiri ile cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir.

soru

Serpil

22 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhabalar hocam benim yuzuk parmagin cilt altinda sertlik var doktora gitmedim nohut buyuklugunde sizc ene olabilir tesekkur ederim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Serpil Hanım,

Öncelikle geçmiş olsun. Parmak altındaki nohut büyüklüğündeki sertlik birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Bunlar arasında ganglion kisti, lipom (yağ bezesi) veya başka bir yumuşak doku kisti olabilir. Ancak kesin teşhis ve uygun tedavi için bir doktora başvurmanız en doğrusu olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Serpil Hanım,

Bu tür bir sertlik genellikle birkaç farklı nedenden kaynaklanabilir. En yaygın nedenler arasında yağ bezesi (lipom), kist veya ganglion bulunur. Ancak, kesin bir teşhis koymak için bir doktora görünmenizi öneririm. Bu şekilde, gerekli tetkikler yapılabilir ve doğru tedavi yöntemi belirlenebilir. Geçmiş olsun.

Sevgiler,

3. Cevap
cevap

Sahabe

Merhaba serpil hanım, parmağınızda nohut büyüklüğünde medyana gelen cilt sertliği yağ bezesi, damar genişlemesi ve kist olabilir. Bunun için ortopedi doktoruna muayene olmanız ve gerekli tetkikler sonucunda tedavi uygulanması gerekir. Geçmiş olsun.

4. Cevap
cevap

Kuhistan

Parmaklarda meydana gelen kistler, şişlikler, sertlikler ve parmak çevresindeki damarların büyümesi gibi durumlarda mutlaka doktora başvurmalısınız. İyi huylu kist oluşumu belirtileri ortaya çıkmadan önleminizi almanız gerekmektedir.

soru

serdar nami erdem

15 Mayıs 2024 Çarşamba

parmağımda yeşil mercimek kadar 4. prmak orta boğumda bir kist var, bunu ortopedi doktoru alacak bir sakıncası varmıdır acaba

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Serdar Nami Erdem,

Bu tür kistlerin alınması genellikle ortopedi doktorları tarafından yapılabilir ve genellikle güvenlidir. Ancak, her cerrahi müdahale gibi, bu tür işlemler de bazı riskler taşıyabilir. Bu nedenle, bu konuda en doğru bilgiyi ve yönlendirmeyi doktorunuzdan almanız önemlidir. Doktorunuz, kistin boyutu, konumu ve diğer sağlık durumlarınızı değerlendirerek en uygun tedavi yöntemini önerecektir.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Serdar Nami Erdem,

Parmağınızda bulunan kist için ortopedi doktoruna başvurmanız gayet uygun bir adımdır. Ortopedi doktorları bu tür kistleri değerlendirebilir ve gerekli gördüklerinde cerrahi müdahaleyle alabilirler. Ancak her durum farklı olabileceği için doktorunuzun yapacağı değerlendirme ve önereceği tedavi yöntemini dikkate almanız en doğrusu olacaktır. Geçmiş olsun!

Saygılarımla,

3. Cevap
cevap

Yıldıran

Merhaba, kistin konumu nedeni ile ameliyat zorlu bir ameliyat olmayacaktır. Bölgeye verilecek lokal anestezi ile yapılacak işlem sırasında ciddi ağrılar hissetmezsiniz. Yaklaşık olarak 20 dakika içerisinde bu kist tamamen parmağınızdan alınacaktır.

4. Cevap
cevap

MURAT

Kistin bulunduğu bölge çok riskli bir bölge değildir. Bu kistler alınmadan önce doktorlar detaylı testler yapmaktadır. bu testler sonucuna göre kistin alınmasına karar verilir. Kisti aldırmanız ileride daha büyük sorunların ya da rahatsızlıkların oluşmasının önüne geçebilir. Burada dikkat etmeniz gereken kist alındıktan sonra bölgenin temizliğidir. Bu şekilde enfeksiyonlardan uzak olacaksınız.

soru

Mesut

03 Mayıs 2024 Cuma

El baş parmağında kist var doktor ameliyat dedi bir gün öncesinden yatış verdi bu gereklimi ameliyat saatinde gitsem olmazmi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Mesut,

Genellikle ameliyat öncesi bazı tetkiklerin yapılması ve hazırlıkların tamamlanması için bir gün önceden yatış yapılması istenir. Ancak bu durumu doktorunuzla konuşmanızda fayda var. Belki de ameliyat saatinde gelmeniz mümkün olabilir. Doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Mesut,

Ameliyat öncesi bir gün önceden yatış verilmesi, genellikle operasyon öncesi yapılacak bazı tetkiklerin, hazırlıkların ve anestezi değerlendirmelerinin daha sağlıklı yapılabilmesi için gereklidir. Doktorunuzun bu kararı muhtemelen sizin sağlığınız ve ameliyatın başarısı için en uygun olanıdır. Yine de endişeleriniz varsa doktorunuzla bu durumu konuşarak neden böyle bir uygulama gerektiğini daha detaylı öğrenebilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

3. Cevap
cevap

Inci sevgi

Merhaba, bu gibi ameliyatlar için erkenden gidip hastanede yatmanız gerekmez. Ancak kist durumuna göre doktorunuz böyle bir karar vermiş ise hastanede yatış yapmanızda fayda vardır. İsterseniz bu konuyu doktorunuz ile görüşerek daha net bilgiler edinebilirsiniz. Çünkü doktorunuz bu kararı neye göre verdiğini size belirtecektir.

4. Cevap
cevap

Emrullah

Elde meydana gelen kist oluşumlarına karşı doktor tavsiyesi dışında hareket etmemelisiniz. Ameliyattan bir öncesinde istirahat etmeniz oldukça önemli bir husustur. Ayrıca ameliyat öncesi süreçte ağır yük kaldırma gibi durumlardan uzak durmanız ve beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Doktorunuzun tavsiye etmiş olduğu basit egzersizleri yaparak ameliyat öncesinde yaşadığınız ağrıları hafifletebilirsiniz.

soru

Serpil

02 Mayıs 2024 Perşembe

Merhabalar hocam parmagimda cikan sislik icin gittim doktora kist dedi ve orta pediye yonlerdirdi randovu alamadim bu kiste tümörde dene biliniyormu bunu öğrenmek istedim en kisa zamanda randovü alirsam videcem tesekkur ederim lütfen yazarmisiniz beni bilgilendirirmisiniz ben genel cerraha gittim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Serpil,

Parmağınızdaki şişlik için doktorunuzun kist teşhisi koyup ortopediye yönlendirmesi doğru bir adımdır. Kistler genellikle iyi huylu oluşumlardır, ancak bazen tümörle karıştırılabilirler. Bu nedenle, kesin tanı konulması için uzman bir ortopedistin değerlendirmesi önemlidir. Randevu almanız en doğru adım olacaktır. Geçmiş olsun, en kısa zamanda sağlığınıza kavuşmanızı dilerim.

Saygılar,

2. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Serpil Hanım,

Parmağınızdaki şişlik için doktorunuzun kist teşhisi koyduğunu ve ortopediste yönlendirdiğini belirtmişsiniz. Kistler genellikle iyi huylu oluşumlardır ve tümör olarak adlandırılmaları doğru olmayabilir. Ancak, kesin teşhis ve uygun tedavi planı için ortopediste görünmeniz önemlidir. Randevu almanız zor olsa da, mümkün olan en kısa sürede bir ortopedistten randevu almanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun, umarım en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz.

Saygılarımla.

3. Cevap
cevap

Aysev

Tümörler genellikle kötü huylu doku bozukluklarıdır. Kistler ise bölgede oluşan dokulardır. Öyle ki bir yağ bezesi bile tıbbi olarak kist sayılmaktadır. Bu nedenle kist ile tümörü aynı safhaya koymamız yanlış olacaktır.

soru

Pelin

26 Nisan 2024 Cuma

Merhaba orta el parmağımda iç tarafta bezelye kadar şişlik var ney olabilir kist midir sabit değil oynuyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Pelin Hanım,

Orta parmağınızdaki şişlik hakkında kesin bir şey söylemek zor, ancak hareket edebiliyorsa ganglion kisti olabilir. Yine de en doğru teşhisi bir doktor koyabilir. Bir ortopedi uzmanına ya da genel cerraha başvurmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Pelin Hanım,

Orta parmağınızdaki şişlik, bir kist olabileceği gibi, bir lipom ya da ganglion kisti de olabilir. Ancak kesin tanı koymak için bir doktora başvurmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

3. Cevap
cevap

Abdülezel

Deri altında oluşan ve hareket eden şişlikler genellikle bir kist belirtisidir. Ancak parmakta oluşan kistler genellikle parmağın dış kısımlarında görülür. Yine de bir doktora giderek tam teşhisi koydurmanız gerekmektedir. Özellikle kistte büyüme gözlüyorsanız zaman kaybetmemeniz önerilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çene Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Kist Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kist Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Sinovial Kist Belirtileri ve Tedavisi

Sinovial Kist Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Böbrek Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Memede Kist Belirtileri ve Tedavisi

Memede Kist Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kist Nasıl Tedavi Edilir?

Kist Nasıl Tedavi Edilir?

Göğüste Kist Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste Kist Belirtileri ve Tedavisi

Synovial Kist Belirtileri ve Tedavisi

Synovial Kist Belirtileri ve Tedavisi

Epidermal Kist Belirtileri ve Tedavisi

Epidermal Kist Belirtileri ve Tedavisi

Baker Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Baker Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Kist Neden Olur?

Kist Neden Olur?

Hidatik Kist Tedavisi

Hidatik Kist Tedavisi

Bebek Beyninde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Bebek Beyninde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Epidermoid Kist Belirtileri ve Tedavisi

Epidermoid Kist Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Testiste Kist Belirtileri ve Tedavisi

Testiste Kist Belirtileri ve Tedavisi

Dişte Kist Belirtileri ve Tedavisi

Dişte Kist Belirtileri ve Tedavisi

Çikolata Kisti Bitkisel Tedavi

Çikolata Kisti Bitkisel Tedavi

Anekoik Kist Belirtileri ve Tedavisi

Anekoik Kist Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Kist Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Kist Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Overde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Overde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Kulakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Kulakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Hidatik Kist Belirtileri ve Tedavisi

Hidatik Kist Belirtileri ve Tedavisi

Yağ Kistleri Belirtileri ve Tedavisi

Yağ Kistleri Belirtileri ve Tedavisi

Yanakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Yanakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Plasmodium Vivax Sıtması ve Özellikleri

Plasmodium Vivax Sıtması ve Özellikleri

Böbrek Üstü Bezi Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Üstü Bezi Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kist Hidatik Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kist Hidatik Belirtileri ve Tedavisi

Lenfanjiom Belirtileri ve Tedavisi

Lenfanjiom Belirtileri ve Tedavisi

Parapelvik Kist Belirtileri ve Tedavisi

Parapelvik Kist Belirtileri ve Tedavisi

Sebase Kist Belirtileri ve Tedavisi

Sebase Kist Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Kisti İçin Şifalı Bitkiler

Böbrek Kisti İçin Şifalı Bitkiler

Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi Yöntemleri