Kist Adet Gecikmesi Yapar mı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kist Adet Gecikmesi Yapar mı?

Kist adet gecikmesi yapar mı, kadınlarda ortaya çıkan yumurtalık kistleri yumurtalıklarda tek ya da çift taraflı oluşan içi sıvı dolu kesecikler olarak adlandırılır. Bu kistler 2-30 santimetreye kadar değişebilen büyüklüklerde olur. Yumurtalık kistleri birçok şekilde ortaya çıkabilir. Kistin boyu, cinsi, kistte yaşanan burkulma ya da yırtılma kist nedeniyle ortaya çıkan belirtilerde farklılık gösterir.

Yumurtalık kistleri her zaman bir yakınmaya neden olmaz ve sıradan bir muayenede tespit edilebilir. Bazı hastalarda oluşan kist, adet gecikmesine, kasık ağrısına, cinsel birliktelik anında ağrıya, karın ağrısına ya da adet düzensizliklerine neden olabilir. Kist nedeniyle ortaya çıkan şikâyetler kistin tedavi edilmesi ile ortadan kaybolabilir. Adet gecikmesi yaşayan hastalar için kisti tedavi etmek amacıyla doğum kontrol hapları kullanılır. Eğer doğum kontrol hapları kullanımına rağmen kistte kaybolma ya da küçülme olmazsa kist cerrahi ile alınır.

Yumurtalık kisti nedeniyle oluşabilecek şikâyetler farklı hastalıklarında belirtisi olabileceğinden başka bir hastalık ile karıştırılabilir ya da önemsenmeyebilir. Bu nedenle yaşanan şikâyetler önemsenmeli ve zaman kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır.

Kist Adet Gecikmesi Yapar mı Yorumları

soru

Elif

31 Temmuz 2017 Pazartesi

Merhaba ben adet gecikmesi yaşıyorum 23 gündür olmuyorum ve evliyim bebeğim olmuyor tedavide olmadım ne yapmaliyim

Cevap yaz
cevap

Halil

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Selam, adet gecikmesinin bazı normal nedenleri vardır. Hamilelik şüpheniz varsa gebelik testi yapabilirsiniz. Yada uzman bir doktora gidip bu konuda yardım alabilirsiniz. Adet olmamanızın nedeni yapılan tekkikle sonuc alabilir. İyi günler.

cevap

Sümeyye

12 Ağustos 2018 Pazar

Selam, adet gecikmeniz hamilelikten de kaynaklanabilir. Fakat bunun için kesin birşey söylemek erken olur. Uzman bir doktora başvurabilirsiniz. Size tetkik yapılacaktır daha sonra doktorunuzun muayenesi ve tavsiyesi ile bir sonuca ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler.

soru

deniz

06 Mayıs 2017 Cumartesi

Over torsiyon kistim var biri patladi diyeri ise duruyor adet gecikmesi yaptirirmi ve nekedar surer gecikme

Cevap yaz
cevap

Meral (Maral)

12 Ağustos 2018 Pazar

Kistlerden kaynaklı olan adet gecikmeleri genellikle iki haftayı geçmemektedir. Ancak kesin olarak adet gecikmesi olabileceğini söylemek mümkün değildir. Bazı kistler adet gecikmesi gibi sorunlara neden olmayabilir. Diğer kistiniz için ise bitkisel ürünleri denebilirsiniz.

cevap

Uzma

07 Eylül 2018 Cuma

adet geciktirmesi yaptırmaz diye düşünüyorum ama olur da gecikirse doktora başvurun ve kistiniz daha fazla büyümeden aldırın bence.

soru

havin

12 Mayıs 2017 Cuma

Geçen ayin 9 adet oldum bu ay daha olmadim kisttim var ondan dolayı mi olmuyorum kist geciktiriyor mu adeti yoksa erken mi olunur

Cevap yaz
cevap

Olgunsu

12 Ağustos 2018 Pazar

Selam, kisten dolayı görüştüğünüz doktorunuz varsa onunla bu konuda konuşabilir bir fikir alabilirsiniz. Sağlıklı günler.

cevap

Arel

12 Ağustos 2018 Pazar

Yumurtalıkların bir yada iki tarafında olusan su torbacıklara kıst denir. Bunlar çoğu zaman adet gecikmesinde yol açmaz. Bazen muayenede bile gözükmeyebilir. Fakat bazı kist oluşumları da karın ağrısına.adet gecikmesinde, kasıklarda ağrıya sebep olur. Ağrılarınızı hafife almayın en kısa zamanda bir doktora başvurun. Geçmiş olsun.

soru

hülya

21 Temmuz 2017 Cuma

Benim sağ yumurtalığımda bir kist olduğu saptandı doktorun küçük dedi hapla erir dedi ve doğum kontrol hapı vermişti iç bitirince adet göreceksin daha sonra bana gel kisttine bakıcağım dedi fakat hapım biteli 5 gün oldu ben hala adet görmedim bu durumda ne yapmalıyım acaba kist yüzünden yada hap yüzünden geçikme olur mu?

Cevap yaz
cevap

Palatekin

12 Ağustos 2018 Pazar

Kadınlarda meydana gelen yumurtalık kisti içi su dolu keseceklerdir. Bu kesecekler 2- 30 cm büyüklüğünde olabilir. Bu kistler adet gecikmesinde sebep olur.Tedavi için kullandığın doğum kontrol hapları da ilacı bıraktıktan 2-3 gün sonra adet görülür 5 gün veya daha fazla gün geçtiyse vakit geçirmeden bir doktora görüşmeniz sizin için uygundur.

cevap

Mahbube

13 Eylül 2018 Perşembe

Genellikle yumurtalik kistleri her genc kizda veya kadinda gorulur. Boyutlari farlilik gostersede herkeste olan bu kistler kucuk oldugunda ilacla tedavi edilit. İlac olarak dogum kontrol ilaci kullanilir ve bu hap adette gecikmeye neden olur ama belirttiginiz gibi bes gunu bulmaz. O yuzden hemen hekiminize giderek durum muayenesi olmaniz gerekir.

soru

Deniz

17 Eylül 2017 Pazar

Adetim geçen ay 15 gün gecikti muyane oldum 2 adet kist çıktı ilaçla adet oldum acaba gitmişmidir. Göğüslere ağrı yaparmı çünkü hala göğüs uçları ağrıyor sanırım gitmedi

Cevap yaz
cevap

Muştu

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Selam, rahatsızlığınız aynı bir önceki şekilde devam ediyorsa ihmal etmeden uzman bir doktora gitmeniz gerekir. Hissettiğiniz ağrıların teşhisi konulmadan herhangi bir ilaç kullanmamanızı öneririm.

cevap

Zamire

12 Ağustos 2018 Pazar

Deniz hanım hemen ilk ayda kistten tamamen kurtulmanız biraz zor olabilir. Tedavi süreci bitene kadar ve vücutta kistin yaşatmış olduğu tepkilerin tamamen ortadan kalkması için biraz daha süreye ihtiyacınız var. Ama önemli bişey olmaması sizin adınıza sevindirici. Allahtan sizin için acil şifalar diliyoruz. İyi günler.

soru

Asu

06 Şubat 2018 Salı

Sag yumurtalik kistim çıktı 14 gün adetim gecikti tekrar pembemsi lekelenme oldu sonra kahverengi lekelenme dönüştü 3 gün sonrada kanama başladı bu yerleşme kanaması ola bilir mi yoksa kisten mi lütfen yardımcı olun

Cevap yaz
cevap

Abdülmetin

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Asu Hanım, bu kanamalar birçok zaman kistlerden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak bunun için tam tahlil yapmadan bilgi vermemiz yanlış olacaktır. Bunun için tekrar doktora giderek kisti kontrol etmenizde fayda vardır.

cevap

Hatife

18 Eylül 2018 Salı

Merhaba Asu Hanım ameliyattan sonraki ilk iki ya da üç ay bu gibi sorunlar görülebilmektedir. Ancak dediğiniz gibi yerleşme kanaması da olabilir. Bunun için tam bir tahlil şarttır. Bir uzman doktora giderek kan tahlili yaptırmanızda fayda vardır. Bu şekilde daha net bir bilgiye ulaşabilirsiniz.

soru

Isimsiz

24 Mart 2017 Cuma

Adetim 7 gun gecikti,iki ay once ultrasonda kist gorulmustu ama sonraki ay birsey gorulmedi.Doktor gectigini soyledi.Gebelik testi yapttim negatif.Gecikmenin sebebi ne olabilir acaba?

Cevap yaz
cevap

Nurcihan

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Merhaba, adet gecikmeleri bazen hormonal olarak ortaya çıkabilmektedir. Hormonların yanı sıra bayanlarda stres, aşırı yorgunluk ve üzüntü gibi durumlar da adet gecikmesine neden olmaktadır. Ayrıca tıbbi olarak 7 güne kadar görülemeyen adet durumları gecikme sayılmaz. Ancak 7 günden sonrası gecikme sayılır.

soru

pinr

29 Mart 2017 Çarşamba

Slm onbes gundur kanamm varnedenine acaba once adet oldum sonrasi kesilmedi kist var dede doktr dogum kontrl hapi verdi hap nededn olurbu bu kanamaya yosa baska biseymi tsklr

Cevap yaz
cevap

Yağmurca

12 Ağustos 2018 Pazar

Merhaba, kistlerin patlaması durumunda kanamalar meydana geldiği gibi kistin etkisi ile de bu kanamalar oluşabilmektedir. Doktorunuzun verdiği hapları düzenli kullanmaya özen gösterin. Kanama görülmesine doktorunuz normal bakmamış ise kontrol amaçlı doktora gitmeniz tavsiye edilmektedir.

soru

isimsiz

30 Mart 2017 Perşembe

15 gün önce Karın ağrısı yla doktor a gittim kirs var dedi adet te olmadım ama orda ultrason a da girdim kan testi idrar testi felan da yaptılar bişey çıkmadı sizce nedendir

Cevap yaz
cevap

Nurtekin

12 Ağustos 2018 Pazar

Merhaba öncelikle ultrason ve kan testinde bir sorunla karşılaşılmaması sevindirici. Adet olmamanıza gelince bazen vücut dengesi bozulur ve adet tarihi gecikir veya erken olunur. Devamlı olarak düzensizlik devam etmezse bunuda sıkıntı yapmayın. Karın ağrınızı muhtemelen ya adetin gecikmesinden yada üşütmeden kaynaklanmıyor diye düşünüyoruz.

soru

Zeynep

15 Nisan 2017 Cumartesi

Yumurtalıklarımda kist vardı geçen ayın 9unda adet oldum sonra fitil kullandım kist için ve nisanın 9 unda olmam lazımdı test yaptım gebelik çıkmadı kist den dolayımı günüm geçiyo aceba

Cevap yaz
cevap

Müeyyed

05 Eylül 2018 Çarşamba

Kadın yumurtalıklarında oluşan kistler genelde adet kanamaları ile ilgili herhangi bir olumsuz durum meydana getirmez sadece adet dönemlerinde şiddetli ağrılar gözlemleyiniz Bunun dışında Belki de kullandığınız fitil sizi olumsuz etkilemiştir. ya da siz kisti kafanıza çok fazla taktınız ve bunun sonucunda bedenini bir şekilde adet gecik gecikmesine maruz kaldı.

soru

Zeynep

05 Mayıs 2017 Cuma

Kist var hamile kalmak istiyorum neyapmam lazım

Cevap yaz
cevap

Bircan

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Yumurtalıklarda ve rahimde oluşan kistin boyutuna, adet döneminde sorunlar yaşatmasına ve günlük yaşamanızı olumsuz etkilemesine bağlı olarak çok daha tehlikeli bir hal alabilir. Mutlaka doktorunuza başvurarak gerekli önlemleri almanız gerekmektedir. Aksi takdirde hamilelik durumunu olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bununla birlikte mutlaka beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir.

soru

Cigdem

28 Ocak 2018 Pazar

Merhaba 34 gündür hasda olmadım hiç çoğunda yok kısım mi var acaba kasıtlı ara da sancıları giyon sebebi nedir

Cevap yaz
cevap

Abdürrezzak

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Sorununuzun sebebi yumurtalık kisti olabileceği gibi tiroid hastalıkları,stres, erken menopoz, bazı ilaçlar, emzirme, polikistik over sendromu, kilo, aşırı egzersiz ve hamilelik gibi nedenlerden de kaynaklanabilir. Bu sürenin uzaması halinde bir uzmana görünmeniz gerekmektedir.

soru

senem

02 Şubat 2018 Cuma

Hamile degilim kistim patlamis 12 gundur adet olmuyirum lutfen bilgi verin

Cevap yaz
cevap

Vahab

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Bu bölgelerde oluşan kistlerin patlaması durumunda kist ortadan kalkabilmektedir. Ancak patlamadan bir süre sonra tekrar kist oluşma riski yüksektir. Bu nedenle periyodik muayenelerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin. Ayrıca doktorunuz ilaç vermiş ise ilaçları aksatmadan kullanmanız gerekmektedir.

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Entamoeba Histolytica Kisti

Entamoeba Histolytica Kisti

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Epidermoid Kist Belirtileri ve Tedavisi

Epidermoid Kist Belirtileri ve Tedavisi

Kalsifikasyon Belirtileri ve Tedavisi

Kalsifikasyon Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Çikolata Kisti Ameliyatı Sonrası

Çikolata Kisti Ameliyatı Sonrası

Dizde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omuzda Kist Belirtileri ve Tedavisi

Omuzda Kist Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bartholin Kisti Ameliyatı

Bartholin Kisti Ameliyatı

Güncel

İnguinal Belirtileri ve Tedavisi

İnguinal Belirtileri ve Tedavisi

Kist Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kist Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Kisti Neden Oluşur?

Böbrek Kisti Neden Oluşur?

Çikolata Kisti Bitkisel Tedavi

Çikolata Kisti Bitkisel Tedavi

Dermoid Kist Tedavisi

Dermoid Kist Tedavisi

Böbrek Üstü Bezi Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Üstü Bezi Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Kortikal Kist Belirtileri ve Tedavisi

Kortikal Kist Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Yoğun İçerikli Kist

Yoğun İçerikli Kist

Kist Nasıl Tedavi Edilir?

Kist Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinada Kist Belirtileri ve Tedavisi

Vajinada Kist Belirtileri ve Tedavisi

Vajinada Kist çok nadir görülen kist türlerinden biridir. Bir üreme organında görüldüğü için kadınlar üzerinde çok büyük korku uyandırmaktadır. Vajina üzerinde [...]

Araknoid Kist Tehlikeli midir?

Araknoid Kist Tehlikeli midir?

Araknoid kist tehlikeli midir, araknoid kist beyin ve omurilik çevresinde bulunan araknoid zar olarak tanımlanan ince zarda oluşan kistlerdir. Bu yapı örümcek ağına benzedi[...]

Göğüste Kist Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste Kist Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste kist, göğüs kistleri göğüs içine yerleşen ve genellikle iyi huylu içi sıvı ile dolu keselerdir. Göğüste bir ya da daha fazla kist oluşabilir. Yuvarlak ya [...]

Diş Kisti Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Diş Kisti Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Diş Kisti Ameliyatı, Diş kistleri olarak gelişim süreci içinde dokuların içine yerleşen hücre artıklarından kaynaklandığı gibi, diş kökü kanalında gelişen enfek[...]

Araknoid Kist Tedavisi

Araknoid Kist Tedavisi

Araknoid kist tedavisi, ilk olarak teşhis edilmelidir. Bunun içinde ilk olarak yapılan test beyin tomografisidir. Burada X ışınları kullanılarak görüntüler elde edilir v[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6