Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi Yöntemleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi Yöntemleri


Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi, Kistin içi dolu olan kesecik olarak tanımlandığı belirtilmektedir. Yumurtalı kist birçok kadının kâbusu olarak yer edinmeyi başarmıştır. Çoğu kadının hayatında bir kez olsa yumurtalık kistine sahip olduğu bilinmektedir. Yumurtalık kistlerine tıbbi olarak over kistleri denildiği bilinmektedir. Overin kelime anlamının yumurtalık olduğu da belirtilmektedir. Bu kistlerin genellikle tedavi gerektirmediği ve belirti vermediği de bilinir. Bu yumurtalık kistlerinin bazılarının işlevsel bozukluk yaparak belirti verdiği bazı yumurtalık kistlerinin ise belirti vermez. Yumurtalık kistlerinin oluşumlarının en önemli nedeni oluşan hormonal düzensizliklerdir. Yumurtalık kistlerinin özellikle regl gören kadınlarda görüldüğü belirtilmektedir. Yumurtalık kistleri iyi huylu ya da kötü huyludur. Çoğu yumurtalık kistinin iyi huylu olduğu bilinmektedir. Çoğu yumurtalık kistinin belirti vermediği ve genel muayenelerde fark edildiği bilinmektedir. Kistin tedavi edilmeyeceği taktirde daha da büyüyebileceği hastanın hayatını tehlikeye sokabileceği ve kistin kötü huylu olup vücuda yaylıması durumunda ise cerrahi müdahale yapılamayabileceği bilinmektedir.


Yumurtalık Kisti İçin Bitkisel Çözümler ve önlemler nelerdir?

 • İyot alımında artış yapmak: İyotlu sofra tuzu, tarak, karides, yumurta iyot bakımından zengin besinlerdir. İyot alımını artırmak kistin oluşum olasılığını azaltabilir.
 • Sebze tüketimini artırmak
 • Potasyumu fazla olan yiyeceklerle beslenmek: Elma sirkesi, muz, dere otu, kişniş, dul avrat otu kökü, zerdeçal, kekik, sığır kuyruğu gibi besinler potasyum açısından zengin besinlerdir. Bu besinler potasyum eksikliğinden kaynaklanan kistlerin oluşumunu azaltmaya iyi gelebildiği bilinmektedir.
 • Lift bakımından zengin olan besinlerin tüketimini artırmak: Kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir.
 • Östrojene maruz kalmaktan kaçınmak
 • Düzenli egzersiz: Hormonal dengeyi sağladığı ve kan dolaşımını arttırdığı bilinmektedir.
 • Gevşeme teknikleri: Gergin kasların gevşemesini ve krampların rahatlamasını sağladığı bilinmektedir.
 • Doğal hormon dengeleyiciler kullanmak
 • Normal vücut ağırlığını korumak

İbrahim Saraçoğlu'nun Yumurtalık Kistleri İçin soğan Kürü


Bu soğan kürü için bir adet boy soğanın kabukları soyulduktan sonra soğanlar dörde bölünecek. (Kırmızı, mor veya kabuğu beyaz olan soğanlar kullanılmamalıdır) Önceden kaynatılmış olan klorsuz suya soğanları ekleyin beş dakika boyunca kaynatın ve başka bir şey ilave etmeyin. Öğle ve akşam yemeklerinden önce bir bardak bu soğan kürünü tüketin. Bu soğan kürünü on beş gün uyguladıktan sonra bitirin. Soğan kürünün daha etkili olabilmesi için regl döneminden en erken bir hafta sonra uygulanması gerektiği bilinmektedir. Bu kür on beş günden fazla kullanmayınız. Soğan kürünü uyguladıktan sonra ikinci adetinizi görmeden on gün önce beş gün ya da yedi gün bu soğan kürünü uygulayın. Bu soğan kürünün yumurtalıktaki kisti tamamen giderdiği bilinmektedir.


İbrahim Saraçoğlu'nun Yumurtalık Kisti Kürü


Bu yumurtalık kisti için olan kür için gereken malzemeler şunlardır:
 • Bir adet kuru soğan (Yumurta büyüklüğünde olacak)
 • İki veya üç çay kaşığı sumak
Bu yumurtalık kistinin hazırlanışı şöyledir:
Önce soğanlar ince ince kıyılır sonra da soğanların üzerine sumak atılır. Bu hazırlanan sumaklı soğan kürü yemeklerden bir saat önce alınması gerekmektedir. Bu kürün on beş gün boyunca kullanılması gerekmektedir.

Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi Yorumları

soru

Sebahat Oğuz Kara-05323241909.

01 Ağustos 2017 Salı

yumurtalık kisti tedavisine ne önerirsiniz.

Cevap yaz
cevap

Ortunç

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Yumurtalık gelişimi açısından doğal lifler bakımından zengin meyve ve sebzeleri tüketmeniz gerekmektedir. Et, süt ve yumurta gibi hayvansal gıdalar protein bakımından zengin olmasına rağmen doğal lif oluşumunda tüketilen meyve ve sebzeler kadar etkili olmayabilir. Bu bakımdan elma, muz ve soğan gibi meyve ve sebzeleri tüketmeniz daha yararlı olacaktır.

cevap

Mevzune

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Yumurtalık kisti oluşumuna karşı hastaların mutlaka beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Bununla birlikte ağır egzersizlerden kaçınması ve düzenli spor yapması yararlı olacaktır. Kan dolaşımını dengelemek ve hızlandırmak amacıyla bu yönteme başvurabilirsiniz.

cevap

Pekdeğer

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Yumurtalık kisti ciddi bir rahatsızlık türüdür. Böylesi bir rahatsızlıkla karşılaşan kimse beslenme alışkanlığını düzene koymak zorundadır. Bunun yanı sıra ağrı kaldırmamalı ve ani hareketlerden kaçınmalıdır. Uzman hekimin belirlemiş olduğu ilaç tedavilerine riayet etmesi halinde kısa süre içerisinde sağlığına kavuşur. Beklenmedik bir durum gözlemlenmesi halinde konu doktora bildirilmelidir.

soru

nur

03 Temmuz 2017 Pazartesi

sol yumurtalıklarında kist var büyük evliyim hamile kalmamı engelliyor Nas il etitebilirim

Cevap yaz
cevap

Değer

12 Ağustos 2018 Pazar

Nur Hanım, rahimde ve yumurtalıklardaki kistler gebeliği zorlaştıran etkenlerdendir. Birçok kadında ortaya çıkan bu kistler bazen kendiliğinden patlayarak kaybolsa bile birçoğu tedaviye ihtiyaç duymaktadır. Doktor tedavisinin yanı sıra bitkisel ürünlerden faydalı olanlarını kullanabilirsiniz.

cevap

Zevra

16 Eylül 2018 Pazar

Soğan kürleri rahim içi kistlerin küçülmesinde gerçekten faydalı olmaktadır. Eğer denemediyseniz soğan kürünü tercih edebilirsiniz.

soru

Gülücükler

19 Nisan 2017 Çarşamba

Bndede 6 cm olan bir kist var doktor geçecek dedi ama çocuk istediğimiz için acele ediyruz henüz 7 aylık evliyim adet duzensizligide var bir ara doğan suyu yaptım enfeksiyonu sokturdu bilgi verin arkadaslar

Cevap yaz
cevap

Ildız

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Doktorunuzun vermiş olduğu bilgiye göre kistin boyutu oldukça küçük. Çünkü küçük kistler kendiliğinden patlayarak ortadan kalkmaktadır. Kist olsa bile bu durum gebeliğe tam olarak engel değildir. Yani gebe olma ihtimaliniz vardır. Yine de doktorunuz herhangi bir ilaç tedavisi uyguluyorsa bu ilaçları düzenli kullanmaya özen göstermelisiniz.

soru

Divane

02 Haziran 2017 Cuma

Bende oluşan kist mi bilmiyorum ama korkudan doktora gidemiyorum nişanlıyım ve onu böyle bir durumla karşılaştırmak istemiyorum. Cesaretimi toplayıp en fazla ne olabilir ki diyorum ama geri korkup yoldan dönüyorum.vajinada sağ dudakta şişlik var ama ağrı yapmiyo. Pütürcükler oluşmuş acaba mantar olabilir mi.

Cevap yaz
cevap

Abdülmuiz

12 Ağustos 2018 Pazar

Yumurtalıklarda kist oluşumu belirtileri arasında şişliklerin oluşumu ve beraberinde ağrıların yaşanması söz konusudur. Siz ise ağrı oluşmadığını belirttiniz. Bu durum sizin açınızdan olumlu bir durum olmakla birlikte kist sorunu meydana gelmese de farklı problemlerin belirtisi olabilir. Bu açıdan doktora danışmaktan korkmamanız ve bir an önce jinekoloğa danışmanız gereklidir.

soru

nejla

14 Ağustos 2017 Pazartesi

peki bu soğan tedavisi işe yarıyormu deneyenler varmı

Cevap yaz
cevap

Efkar

12 Ağustos 2018 Pazar

Merhaba Nejla Hanım, belirtilen soğan kürü bitkisel tedavi yöntemler arasında oldukça etkili bir kürdür. Bilimsel olarak herhangi bir kanıt olmasa bile kullanan birçok kişi faydasını görmüştür. Ancak düzenli ve doğru bir şekilde kullanılması çok önemlidir.

soru

Ayşe

08 Kasım 2017 Çarşamba

Mrb.Bir hafta önce dış gebelikten kürtaj oldm şimdi doktor oval kistin var dedi ama kanaman geçmeden bişy yapamayız diyr ağrımda var soğan kürüde uygulayamıyrm kanamam olduğu için iki haftaya kadar kanaman geçer dedi doktor o zamana kadar kist dahada büyür diye korkuyrm büyümemesi için yada erimesi için ne yapmalıy

Cevap yaz
cevap

Yalınç

12 Ağustos 2018 Pazar

Ayşe hanım kürtaj sonrası kanamalar devam etmekteyse oval kiste müdahale etme ciddi sağlık problemlerini yanında getirebilir. Şu aşamada kanama geçtikten sonra uzman hekim tarafından müdahale edilmesi sağlıklı olacaktır. Bu dönemde; şişkinlik, halsizlik ve ağrı oluşumu olacaktır. Korkacak bir durum söz konusu değil. Siz hekim kontrolünü aksatmayın bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız.

soru

elif

10 Aralık 2017 Pazar

Sağ tarafımda yumurtaligma yakin 8 cm kist var nasil eritebilitim

Cevap yaz
cevap

Sâime

12 Ağustos 2018 Pazar

Öncelikle geçmiş olsun. Bunun için hem normal ilaçlar hem de bitkisel ilaçlar kullanarak eritmek mümkündür. Ama doktora gitmeden de bitkisel yöntemlerle kistten kurtulabilirsiniz. Ağırlıklı olarak meyve ve sebze tüketilmelidir. Lif açısından zengin olan besinler tüketilmeli , egzersizler yapılmalı ve vücut ağırlığı korunarak kistin erimesine yardımcı olacaktır.

soru

Sada

18 Temmuz 2018 Çarşamba

Benim 7 yaşındaki çocuğum da yumur talik kisti var bitkisel çözüm olarak ne yap maliyim

Cevap yaz
cevap

Hayriye

12 Ağustos 2018 Pazar

Uzmanlar yumurtalık kisti için soğan kürü tavsiye etmektedir. Doktor takibinizi aksatmadan bu kürü uygulamanız faydalı olacaktır .

soru

Celik E

14 Ekim 2016 Cuma

Selamun Aleykum
Bu nasil olur regl en az 4 veya 5 gun davam eder Sizde regl den bir hafta sonra sogan kurunu uygulamaya baslayin ve 15 gun boyunca devam edin diyorsunuz nasil olur . ve devamini sizden kopyaladim ve buraya yapistiriyorum.
Bu soğan kürünü on beş gün uyguladıktan sonra bitirin. Soğan kürünün daha etkili olabilmesi için regl döneminden en erken bir hafta sonra uygulanması gerektiği bilinmektedir. Bu kür on beş günden fazla kullanmayınız. Soğan kürünü uyguladıktan sonra ikinci adetinizi görmeden on gün önce beş gün ya da yedi gün bu soğan kürünü uygulayın. Bu soğan kürünün yumurtalıktaki kisti tamamen giderdiği bilinmektedir.

Bir hafta sonra guzel arti on bes gun etti yirmibir gun ve ikinci reglli gormeden on gun once ne oldu otuzbir gun arti bes veya yedi gun daha eklersek otuz sekiz gun eder hocam bir yerde bir yanlislik var duzeltiniz lutfen ve devamini bekliyoruz sag olun var olun Allah yar ve yardimciniz olsun sizleri saygiyla hurmetle selamliyorum kalin saglicakla.

not:
acil bekliyoruz tariffinizi

Cevap yaz
soru

Asddssss

20 Ocak 2017 Cuma

Allahım böyle olanlara şifa ver yarabbi allahım yalvarıyorum

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Entamoeba Histolytica Kisti

Entamoeba Histolytica Kisti

Baker Kisti Ameliyatı

Baker Kisti Ameliyatı

Schmorl Nodülü

Schmorl Nodülü

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Bileğinde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileğinde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste Kist Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste Kist Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Kisti Ameliyatı

Böbrek Kisti Ameliyatı

Damakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Damakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Basit Kist Nedir?

Basit Kist Nedir?

Güncel

Elde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Elde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dalakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Dalakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Epidermal Kist Belirtileri ve Tedavisi

Epidermal Kist Belirtileri ve Tedavisi

Genital Bölge Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Genital Bölge Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Kist Belirtileri ve Tedavisi

El Bileğinde Kist Belirtileri ve Tedavisi

El Bileğinde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Kist Ameliyatı Sonrası

Kist Ameliyatı Sonrası

Böbrek Üstü Bezi Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Üstü Bezi Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Bartholin Kisti Ameliyatı

Bartholin Kisti Ameliyatı

Uterin Kavite Nedir?

Uterin Kavite Nedir?

Plasmodium Vivax Sıtması ve Özellikleri

Plasmodium Vivax Sıtması ve Özellikleri

Lenfanjiom Belirtileri ve Tedavisi

Lenfanjiom Belirtileri ve Tedavisi

Lenfanjiom, genellikle kişilere doğuştan olan ve özellikle gelişimsellik gösteren durumlardır. Lenfanjiom özellikle damarlar ile vünöz sistemi arasında gelişirler. Çoc[...]

Keratinoz Kist Belirtileri ve Tedavisi

Keratinoz Kist Belirtileri ve Tedavisi

Keratinoz Kist, ciltte en çok görülen benin kistik lezyonlarındandır. Kistlerin en çok etki gösterdiği yerler saçlı derilerdir. Bayanları ve erkekleri etkisi altına ala[...]

Memede Kist Neden Olur?

Memede Kist Neden Olur?

Memede kist neden olur, kistler içi sıvı madde, yarı sıvı madde ya da katı madde içeren oluşumlardır. İçerisi sıvıyla dolu olan kistler, memede süt kanalı bezlerind[...]

Paraovarian Kist Belirtileri ve Tedavisi

Paraovarian Kist Belirtileri ve Tedavisi

Paraovarian Kist, kadınlarda görülen yumurtalık etrafında meydana gelen bir kist türü olarak bilinir. Özellikle doğum sonrası meydana geldiği görülmüştür. Doğum so[...]

Kist İçin Bitkisel Çözüm

Kist İçin Bitkisel Çözüm

Kist İçin Bitkisel Çözüm, Kapalı bir kesecik ya da kapsül şeklinde oluşan genellikle sıvı ya da gazla dolu olan kabarcığa benzer bir kitledir. Sayıları bir tane olab[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6